Autor:
Maarit Jätsa

Tehnoloogiavaldkonna ainete olümpiaadil käsitleti ressursse

14. aprillil toimus Tallinna Ülikoolis taaskord üldhariduskoolide (7.–9.klasside) õpilastele mõeldud üleriigiline tehnoloogiavaldkonna ainete olümpiaad. Olümpiaad toimus kolmes valdkonnas: käsitöös, kodunduses ja tehnoloogiaõpetuses.

Käsitöö olümpiaadi vabariiklikus voorus osales seekord linnadest ja maakondadest kokku 15 õpilast. Selle aasta teema oli „Materjalid kui ressurss“. Olümpiaad koosnes ainealasest teemakohasest testist ning loovülesandest, mille käigus tuli anda ühele parandamist vajavale riideesemele uus ilme, kõigepealt see pabereile visandada ning seejärel praktiliselt teostada, kasutades vabalt valitud käsitöötehnikaid ja kohapeal pakutavaid materjale.

Tulemused olid väga loovad, inspireerivad ja eripalgelised, igaüks oma erilise lähenemisega. Parimaks tunnistati Meribel Piil (Kärdla Põhikool) ning 2.-3. kohta jagasid Heinz Timo Pent (Suure-Jaani Kool) ja Loore Laeks (Rakvere Reaalkool).

Kodunduse olümpiaadi teema oli „Toiduressursside väärindamine“. Olümpiaad koosnes teemakohasest testist, mis sisaldas ka üht praktilisemat laadi ülesannet. Päeva teine pool sisustati õppeköögis ühiselt pulgakooke valmistades. Kodunduse olümpiaadi võtjaks osutus Kertu Laanoja (Tartu Raatuse Kool). Teise koha saavutas Kätlin Tamira Kanemägi (Nooruse kool, Saaremaa) ja kolmandale kohale tuli Kristiin Kink (Pärnu Ülejõe Põhikool). Kokku osales kodunduse vabariiklikul olümpiaadil 14 õpilast.

Ka tehnoloogiaõpetuse olümpiaadi teema seostus ressurssidega – „Energia kui ressurss”. Osalenud 14 õpilasel tuli vastata kirjaliku testi küsimustele ning olümpiaadi teises osas disainida, esitada kavand ning lõpuks valmistada etteantud materjalidest töötav katapult. Tehnoloogiaõpetuse olümpiaadi võitis Kuldar Vreimann (Kilingi-Nõmme Gümnaasium), teise koha saavutas Rando Parrol (Räpina Ühisgümnaasium) ning kolmandale kohale tuli Sander Uudeberg (Lähte Ühisgümnaasium).

Tehnoloogiavaldkonna ainete olümpiaadi täismahus tulemused ja ülesanded on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel. Olümpiaadi korraldab üle aasta Tallinna Ülikool.

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused