Tartus kohtusid täpsus, taip ja teooria – toimus 72. füüsikaolümpiaad

72. füüsikaolümpiaad - lõppvoor
Autor:
Erakogu

5.–6. aprillil 2025 toimus Tartus Tartu Ülikooli Physicumis Eesti koolinoorte 72. füüsikaolümpiaadi lõppvoor, millest võttis osa 119 õpilast üle Eesti. Olümpiaad toimus kahes vanuserühmas: põhikool (8.–9. klass) ja gümnaasium (10.–12. klass).

Võistlusel tuli õpilastel lahendada nii teoreetilisi kui ka eksperimentaalseid ülesandeid, mille raskusaste vastas lõppvooru tasemele. Gümnaasiumiastmes pakkusid suurimat väljakutset ülesanded valgusdioodidest, induktiivsusest ja seebimullis tekkinud rõhumuutustest. Põhikooliastmes kujunes keeruliseks eksperiment, kus tuli kahe foto põhjal määrata malefiguuri kaugus kaamerast. Mõlemas vanuserühmas tuli lahendada ka „musta kasti“ ülesandeid, mille eesmärk oli määrata tundmatute elektriskeemide ehitus.

Image
Füüsikaolümpiaadi malefiguuride ülesanne

Žürii tõstis esile noorte süsteemset ja loovat lähenemist eksperimentidele. Põhikooli vanuserühmas tuli võitjaks Kristjan Lepp (Ülenurme Gümnaasium, 9. klass), II järgu tulemused saavutasid veel Markus Vurm (Tartu Kivilinna Kool, 9. klass), Kristjan Serk, Hendrik Jaska ja Artur Pinding (kõik Tallinna Reaalkool, 9. klass). Gümnaasiumiastmes saavutas esikoha Mihkel Rannut (Tallinna Reaalkool, 12. klass), kellele järgnesid I järgus Kaarel Toomet (Nõo Reaalgümnaasium, 11. klass) ja Saskia Põldmaa (Tallinna Reaalkool, 12. klass). II järgus pälvisid tunnustuse Ralf Robert Paabo (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass), Jasper Vähk (Tallinna Reaalkool, 10. klass), Siim Saarse (Pärnu Koidula Gümnaasium, 12. klass) ja Ranno Valk (Jõgevamaa Gümnaasium, 12. klass).

Tallinna Reaalkool paistis silma mõlemas vanuserühmas: põhikooli arvestuses kuulus neile 12-st järgudiplomist kaheksa, gümnaasiumi arvestuses 14-st diplomist viis. Neile järgnes Nõo Reaalgümnaasium kolme järgudiplomiga.

Lisaks võistlemisele kuulus programmi ka huvihariduslik osa: laupäeva õhtul toimus „Rakett 69“ finaali ühine vaatamine ning pühapäeval kuulati inspireerivaid loenguid – Jarl Patrick Paide tutvustas tehnoloogiaarendust purjetamises ning Marten Rannut rääkis sisepõlemismootoritest ja autode jõuülekande mehhanismidest. Valitses soe ja toetav õhkkond, kus õpilased arutasid ülesandeid ka väljaspool ametlikku programmi.

Žürii hinnangul ilmestab tänavust olümpiaadi ka uus suundumus: kuigi õpetajad on jätkuvalt olulisim teadmiste allikas, on laia spektriga veebipõhiste õppematerjalide roll kiiresti kasvamas ja jõudmas õpetajate panusele väga lähedale. Tugevaid tulemusi tuli ka väiksematest koolidest – põhikooli seitsmenda koha saavutas Uku Haabel (Oru Kool, õpetaja Age Hälvin) ning gümnaasiumi seitsmenda koha Ranno Valk (Jõgevamaa Gümnaasium, õpetaja Vello Mägi).

„On suur rõõm näha, et füüsikahuvilisi noori tuleb peale igast Eestimaa nurgast ning nende teadmiste tase on tõepoolest muljetavaldav,“ kommenteeris žürii.

Olümpiaadi tulemuste põhjal nimetatakse rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi (IPhO) Eesti võistkonna kandidaadid.

Žürii avaldas tänu ka sponsoritele ja toetajatele: Tartu Ülikoolile, TalTechile (stipendiumid „Mente et Manu“) ning AS Utilitas Eesti juhile Robert Kitile, kelle initsiatiivil anti stipendium „Benoit Mandelbrot’i jälgedes“ tänavu lisaks õpilastele ka väljapaistvatele füüsikaõpetajatele. Tuginedes lõppvooru statistikale ja osalejate tagasisidele pälvisid õpetajastipendiumi Daniel Kaasik ja Kertu Priilinn (mõlemad Tallinna Reaalkoolist).

Olümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool, rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning see toimus Tartu Ülikooli Physicumis. 72. füüsikaolümpiaadi tulemustega saab tutvuda Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!