Aasta viimaselt rahvusvaheliselt olümpiaadilt tuli Eestile hõbemedal ja viis pronksmedalit

3.12. detsembrini Katari pealinnas Dohas toimunud 16. rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt naasis Eesti võistkond ühe hõbemedali ja viie pronksmedaliga.

Eestit esindas kuueliikmeline võistkond, kuhu kuulusid Claudia Olev ja Anna Milena Linder Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Gregor Ludvig Kikas ja Ellen Marigold Roper Tallinna Reaalkoolist, Kristjan-Erik Kahu Miina Härma Gümnaasiumist ning Merit Matt Saaremaa Ühisgümnaasiumist. Kõik nad on 9. klassi õpilased. Juhendajatena saatsid õpilasi Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia teadur Rudolf Bichele, keemia doktorant Ida Rahu ja optika nooremteadur Andreas Valdmann.

Loodusteaduste olümpiaad on üks suuremaid rahvusvahelisi olümpiaade maailmas. Sel aastal osales olümpiaadil 409 õpilast 70 riigist - rohkem kui ühelgi varasemal aastal. Tänavu oli suur rõhk eri loodusteaduste lõimimisel, mistõttu tuli õpilastel ülesannete lahendamiseks lahata erinevate teemade füüsikalisi, bioloogilisi ja keemilisi aspekte. Peale teoreetiliste teadmiste tuli osalejatel eksperimentaalvoorus näidata ka praktilisi oskusi.

Katari majandus põhineb tänapäeval suuresti naftal ja maagaasil ning seetõttu oli mitu teooriavooru ülesannet pühendatud just nendele teemadele. Näiteks pidid õpilased analüüsima, kui palju energiat on võimalik saada metaani põletamisel ning kuidas toimuvad looduses need orgaanilise aine lagundamisprotsessid, mille tulemusena on moodustunud nafta ja maagaas. Ajalooliselt on Katari majanduses olulist rolli mänginud aga hoopis pärlikaubandus - sellest olid ajendatud pärlite koostise ja tekkega seotud ülesanded. Terve hulk teooriavooru ülesandeid puudutas kaameleid ja nende kohastumisviise. Ning et järgmised jalgpalli maailmameistrivõistlused toimuvad 2022. aastal Kataris, tuli õpilastel arvutada, millised jõud mõjuvad jalgpalluri jalas. Ülesannete hulgast ei puudunud ka dopinguteemaline peatükk.

Praktilised ülesanded olid pühendatud kõrberiigi kõige olulisemale loodusvarale - puhtale veele. Õpilastel tuli optiliste ja biokeemiliste meetoditega kindlaks määrata, millised veeproovid on saastunud ning hinnata, kas veemagestusjaamade töö on piisavalt tõhus.

Meie parimana saavutas Kristjan-Erik Kahu olümpiaadil hõbemedali. Kõik ülejäänud võistkonnaliikmed pälvisid tublide tulemuste eest pronksmedali.

Võistluse kõrval oli õpilastel ja nende juhendajatel võimalik külastada Doha muuseume ning nautida ka päikselist ilma ja Pärsia lahe sooja merevett.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Rudolf Bichele, TÜ molekulaarimmunoloogia teadur, 737 4052, rudolf.bichele@ut.ee