Astronoomia lahtine võistlus saab rahvusvahelise mõõtme

23. aprillil toimub Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinid.ee keskkonnas elektrooniline astronoomia lahtine võistlus. Esmakordselt on võistlus avatud ka osalejatele väljaspool Eestit.

Astronoomia lahtine võistlus on alati silma paistnud väga kõrge taseme poolest. Võistluse parimad on aastate jooksul Eestit esindanud rahvusvahelistel võistlustel. Seoses maailma räsiva koroonaviirusega sai korraldajatele sel aastal üsna ruttu selgeks, et traditsioonilisel kujul astronoomia lahtist võistlust tänavu korraldada ei saa. Seetõttu otsustati võistlus viia veebikeskkonda, jagada Eesti digiõppe kogemust ka teiste riikidega ning kutsuda nende tublimad astronoomiahuvilised õpilased lahtisel võistlusel osalema.

Esimest korda ajaloos toimub võistlus sel aastal rahvusvaheliselt. Hetkeseisuga on võistlusel osalemise soovi avaldanud Tšehhi, Ungari, Bulgaaria, Poola, Venemaa, Katar, Bangladesh ja Sloveenia. Nimekiri täieneb jooksvalt.

Astronoomia lahtisel võistlevad õpilased kahes vanuserühmas: 8.–9. klass ja 10.–12. klass. Võistlus algab 23. aprillil kell 13.00 viktoriinid.ee keskkonnas ja lõpeb 17.00. Lahtine võistlus toimub kahes etapis: kell 13.00–14.00 toimub lühemate küsimustega esimene osa, kell 14.00–17.00 pikemate ja keerukamate küsimustega teine osa. Õpetajad saavad astronoomia lahtist võistlust kasutada õppetöö rikastamiseks.

Eestis võivad osalejad ülesandeid lahendada nii eesti kui inglise keeles. Juhul kui osaleja soovib ülesandeid lahendada vene keeles, peab ta sellest enne 16. aprilli korraldajatele teada andma. Rahvusvahelisel tasandil vastutavad ülesannete tõlkimise eest osavõtumaade riikliku olümpiaadi žüriid.

Astronoomia lahtise võistluse tulemused avalikustatakse hiljemalt 7. mail. Osalejate tulemuste järgi moodustatakse eraldi Eesti ja kõigi ülejäänud riikide edetabel. Eesti õpilased osalevad vaid Eesti arvestuses, teiste riikide õpilased osalevad kõigi riikide arvestuses. Edukamalt esinenud õpilastest moodustatakse Eesti astronoomiaolümpiaadi koondis rahvusvahelisteks võistlusteks, mille toimumise osas võib sel aastal toimuda muudatusi.

Huvilised saavad end võistlusele kirja panna teaduskooli kodulehel: https://www.teaduskool.ut.ee/et/astronoomia-lahtine-voistlus-open-conte….

Astronoomia lahtise võistluse kohta leiab rohkem infot võistluse lehelt. Ettevalmistamiseks soovitatakse lahendada varasemate aastate ülesandeid ja tutvuda astronoomia õppematerjalidega.

Lisateave:
Sisulised küsimused: Tiit Sepp, MTÜ Tähemeri, tiit.sepp@ut.ee
Tehnilised küsimused: Kelli Hanschmidt, TÜ teaduskooli õppetegevuse peaspetsialist, kelli.hanschmidt@ut.ee