Astronoomia lahtisel võistlusel kaaluti galaktikaparvi

10. aprillil toimus Tartus Physicumis XII astronoomia lahtine võistlus. Gümnaasiumi arvestuses noppisid poodiumikohad Tallinna õpilased. Põhikooliõpilaste arvestuses oli parim Miina Härma gümnaasiumi õpilane, teisele kohale tuli Tallinna reaalkooli noormees ning kolmandaks tuli Viljandi kesklinna kooli neiu.

„Seekordne võistlus üllatas osalejate rohkusega, gümnaasiumiõpilaste arvestuses osales 19 ja põhikooliõpilaste arvestuses 14 õpilast,“ rõõmustas võistluse korraldaja Tiit Sepp.

Astronoomia lahtisel võistlusel tuli õpilastel kolme tunni jooksul lahendada väga erinevaid ülesandeid. „Näiteks tuli leida, kuidas gravitatsiooniläätse abil galaktikate parve kaaluda, arvutada tähtede liikumist, hinnata kui kiiresti jõuavad valgusosakesed Päikese seest tema pinnale ja palju muud,“ selgitas Sepp

Gümnaasiumiõpilaste arvestuses oli edukaim Carel Kuusk Tallinna reaalkooli 11. klassist, kelle järgnesid Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkooli 11. klassist ja Airon Johannes Oravas Tallinna reaalkooli 11. klassist.

Põhikooliõpilaste arvestuses võitis Richard Luhtaru Miina Härma gümnaasiumi 9. klassist, teine oli Kaarel Kivisalu Tallinna reaalkooli 8. klassist ja kolmas Elis Sõõrd Viljandi kesklinna kooli 9. klassist.

Võistluse kõik tulemused on leitavad teaduskooli leheltSinna ilmuvad peatselt ka kõik ülesanded ja lahendused.

Võistluse tulemuste alusel moodustatakse Eesti võistkond augusti lõpus Tartumaal toimuvaks Eesti-Tšehhi maavõistluseks. Eesti-Tšehhi maavõistluse tulemuste põhjal moodustub omakorda Eesti koondis rahvusvaheliseks astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadiks, mis toimub käesoleva aasta detsembris Indias.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu ülikooli teaduskool koostöös Tartu observatooriumiga.

Lisainfo: Tiit Sepp, astronoomia lahtise võistluse žürii esimees
tiit.sepp@to.ee