Author:
Balti Tee 2022 korraldustiim

Eesti õpilased tulid võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee neljandale kohale

Eesti võistkond tuli 10.–14. novembril Norras, Tromsø linnas toimunud rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee kümne maa konkurentsis neljandale kohale. Sel aastal 33. korda peetud võistlus toimus esimest korda põhjapolaarjoonest põhjas.

Eesti võistkonda kuulusid: Narva Pähklimäe Gümnaasiumi abiturient Aleksei Ganyukov, Bronislav Shatil Narva Keeltelütseumi 10. klassist, Kirill Tselovalnikov Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi 11. klassist ning Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilased Toomas Herodes ja Kristjan-Erik Kahu. Kohapeal juhendasid õpilasi Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ja Tartu Ülikooli üliõpilane Hendrik Vija.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuleb igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest, eeldab võistkondadelt iga valdkonna head tundmist ning koostööoskust ülesannete lahendamisel. Iga ülesande eest on võimalik teenida maksimaalselt 5 punkti.

Igal aastal valitakse võistluskomplekt rahvusvahelise žürii poolt välja kõigi osalevate riikide poolt esitatud ülesannete hulgast. „Tänavu kaasati kõik kuus Eesti matemaatikaolümpiaadi žürii poolt pakutud ülesannet, mis on meie olümpiaadikorraldajatele kõva tunnustus,“ lisas Eesti õpilasi juhendanud Košik. Ühes Eesti poolt pakutud ülesandes tuli näiteks tõestada, et kui positiivse täisarvu N positiivsete jagajate summa on vähemalt 2022N, siis on tal vähemalt 2022 erinevat algtegurit.

Balti keti mälestamiseks esimest korda 1990. aastal Riias korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid algul vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud ja sel aastal panid oma matemaatilised teadmised võistlusel proovile ka Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi ja Saksamaa põhjapoolsete liidumaade võistkonnad.

Esikoht läks käesoleval aastal jagamisele Poola ja Saksamaa vahel, kes kogusid 75 punkti 100-st võimalikust. Neist jäi kahe punktiga maha kolmandaks tulnud Leedu ning esikolmikule järgnes 69 punkti kogunud Eesti. Võistluse ülesanded ja täielikud tulemused on avalikustatud võistluse kodulehel.

Vaba aja raames said osalejad tutvuda nii Tromsø linnaga kui ümberkaudse kauni mägise loodusega, nii palju kui vähene valge aeg seda võimaldas. Olümpiaadi lõpubankett toimus Storsteineni mäel asuvas kohvikus, kust avanes maaliline vaade tuledes säravale õhtusele linnale ning teda ümbritsevatele fjordidele.

Järgmisel aastal toimub Balti Tee Saksamaal Flensburgis ning 2024. aastal Eestis.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist Balti Tee võistlusel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.

#olümpiaadid #rahvusvaheline
Eesti delegatsioon 31. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil. Vasakult paremale: Aive Pevkur (juhendaja), Siim Laane, Ellen Roper, Leo Luks (juhendaja).

Rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil arutleti õigluse üle võistlustes

#olümpiaadid #rahvusvaheline
Eesti võistkond medalitega. Vasakult paremale: Jelizaveta Štšura (hõbe), Merilis Moppel (hõbe), Mihkel Tali (kuld), Saskia Põldmaa (kuld), Violeta Jürgens (kuld).

Kuld- ja hõbemedalid Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaadilt

#rahvusvaheline
Eesti võistkond koos juhendajatega 29. Balti keemiaolümpiaadil.

Tallinlane naasis Balti keemiaolümpiaadilt pronksmedaliga