Autor:
Sandra Schumann

Eesti osales esmakordselt Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil

Sloveenias 13.–19. aprillini toimunud Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil tunnustati kolme Eesti õpilast äramärkimisega. Võistlust korraldati tänavu 12. korda, 38 Euroopa ja 17 külalisriigi hulgas oli Eesti esimest aastat.

Au-äramärkimise pälvisid Meriliis Täht Tallinna Reaalkooli 11. klassist, Agnes Tennisberg Tartu Herbert Masingu Kooli 9. klassist ja Kirke Kisand Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassist. Lisaks esindas võistlusel Eestit Tallinna Reaalkooli 11. klassi õpilane Liisa Pata. Võistkonda juhendasid Tartu Ülikooli arvutitehnika nooremteadur Sandra Schumann ja bakalaureusetudeng Birgit Veldi.

Olümpiaad koosnes kahest võistluspäevast. Kummalgi tuli nelja ja poole tunni jooksul lahendada kolm krõbedat ülesannet algebra, kombinatoorika, geomeetria ja arvuteooria valdkondadest. Vaba aja raames said võistlejad osa võtta aardejahist mereäärses Portoroži linnas, tutvuda Sloveenia pealinna Ljubljanaga ja külastada Postojna koobast.

Ülesehituselt sarnanesid võistluse ülesanded rahvusvahelisele matemaatikaolümpiaadile. Näiteks oli vaja esimese päeva kolmandas ülesandes leida, mitu n-tähelist ainult A-dest ja B-dest koosnevat tähejada peab olema sõnaraamatus, et kindlasti oleks võimalik täita n rea ja veeruga tabel nõnda, et igas reas ja veerus oleks mõni sõnaraamatus olev tähejada. Kõik ülesanded ja tulemused leiab käesoleva aasta olümpiaadi kodulehelt.

Eesti õpilasi juhendanud Sandra Schumanni sõnul ei ole matemaatikaolümpiaadidel tüdrukute murekohaks poistega samal tasemel võistlemine, vaid vähene osavõtt. Eraldi tüdrukutele suunatud olümpiaad pakub neile võimalust olla osa rahvusvahelisest matemaatikahuviliste naiste kogukonnast. Sel eesmärgil on Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadi korraldatud alates 2012. aastast.

„Noore naisena võib olla keeruline tunda, et saaksid matemaatikuna edukas olla, kui paljudel matemaatikaga seotud üritustel oled üks vähestest omaealistest naisterahvastest,“ selgitas Schumann. Julgustamaks Eesti tüdrukuid matemaatikaga süvitsi tegelema, võeti vastu otsus esitada olümpiaadile esmakordselt oma võistkond.

Eesti õpilaste ettevalmistamisele ja osalemisele aitasid kaasa Tartu Ülikooli teaduskool, Eesti Matemaatika Selts ja Taavi Kotka.

Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES 2024

Hõbedad ja pronksid Luxembourgist

Tudeng ja tudengivari

Ülikool ootab tulevasi üliõpilasi tudengivarjuks

Eesti võistkond Balti Tee võistlusel 2023. aastal. Pildil vasakult: Bronislav Shatil, Aleksei Jemeljanov, Ervin Ivanov, Vahur Paist, Kirill Tselovalnikov, Oleg Košik (juhendaja) ja Hendrik Vija (juhendaja).

Nutikad õpilased tõid Eestile edu võistkondlikul matemaatikavõistlusel