Filosoofiaolümpiaadil olid tähelepanu all patsifism ja tehnoloogiline surematus

Filosoofiaolümpiaadi lõppvoorus selgitati võitjad võõrkeelse essee, väitluse ja testide põhjal. Esikoha sai Robin Haljak Tallinna Reaalkoolist ja teise koha tema koolivend Hans Kristjan Veri. Nemad esindavad Eestit 16.–19. mail rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil Roomas.

Žürii hinnangul oli tänavuse olümpiaadi õpilaste tase väga ühtlane. Kolmanda koha sai Karoline Poska ja neljanda koha Emili Maiste, kes õpivad Tallinna Inglise Kolledžis. Võistluse täielikud tulemused on teaduskooli veebilehel.

28.–31. märtsil Tartus peetud filosoofiaolümpiaadi lõppvooru oli eelvooru tulemuste põhjal kutsutud 10 õpilast. Eelvoorus tuli kirjutada filosoofiline essee ja seda tegi tänavu 31 õpilast 11 koolist.

Olümpiaadi lõppvoor algas kahepäevase koolitusega, millele järgnes kaks päeva võistlusi. Olulisimal kohal oli võõrkeelse essee kirjutamine. „Patriotism on uskumuste süsteem, mida inimesed kasutavad eksistentsiaalse ängi vähendamiseks — et anda elule mõte. Ent selleks, et vähendada oma uskumuste süsteemi tõetaotluse ebakindlust, püüavad patrioodid endale sisendada, et nad on valmis tooma oma kodumaa eest suurima ohvri,“ kirjutas oma essees Robin Haljak. Arutluse lõpetas ta kokkuvõttega: „Patrioodid jäävad rääkima oma kodumaa eest suremisest, kuid väldivad seejuures kõnelemist tapmisest.“

Väitlus peeti tehnoloogilise surematuse teemal pealkirja all „Igavesti on hea elada.“ Teema välja pakkunud Tartu Ülikooli filosoofia- ja semiootika instituudi teaduri Mats Volbergi sõnul näitasid õpilased klassikaliste argumentide head tundmist, kuid suhtusid tehnoloogilisse progressi mõnevõrra sinisilmselt. „Kuigi õpilased argumenteerisid, et igavese eluga kaasnevad hüved, nagu teadmiste kõrgem tase või kiirenev progress, kulges surematusega seostuvate probleemide teemal argumenteerimine ebakindlamalt,“ kirjeldas Volberg väitluse kulgu.

Filosoofiaolümpiaadi rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Ruumidega toetasid Tartu Ülikooli filosoofia- ja semiootika instituut ning Herbert Masingu kool. Lisaks tänab žürii EYS Veljestot ja Tallinna Ülikooli kirjastust, kes toetasid olümpiaadi auhinnaraamatutega.

Lisainfo: Heidy Meriste, žürii esimees, e-post: heidy.meriste@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-post: marek.jarvik@ut.ee