Filosoofiaolümpiaadil väideldi teaduse ja eetikapõhimõtete üle

23.-26. märtsil Tartus toimunud filosoofiaolümpiaadi lõppvooru oli eelvooru tulemuste põhjal kutsutud 10 õpilast. Eelvoorus, mille ülesandeks oli kirjutada filosoofiline essee, osales tänavu 23 õpilast 11 koolist.

Lõppvooru programm algas koolitusega. “Neljapäeval ja reedel toimunud koolituse eesmärgiks oli ühtlustada, anda kõigile - osad õpilased mõnel aastal koolis filosoofiat ei õpigi - esmane oskustepagas, et olla edukas siin ja ka rahvusvahelisel olümpiaadil. Kõik koolitajad on muuhulgas osalenud mõnel aastal ka rahvusvahelise olümpiaadi žüriis,” ütles võistluse algataja EMÜ dotsent Leo Luks.

Laupäevast pühapäevani toimunud võistlusprogramm koosnes võõrkeelse essee kirjutamisest, väitlusest, loogika- ja filosoofiatesti lahendamisest.

Ülesannetest suurima kaaluga oli võõrkeelne essee, kuivõrd see on võistlusülesandeks ka rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil. Teemadena oli ette antud neli tsitaati, millest ühe põhjal tuli võistlejatel essee kirjutada. Teemadega saab tutvuda filosoofiaolümpiaadi Facebook’i lehel www.facebook.com/flolympiaad

Väitlusoskusi said õpilased näidata teemal: kas teadusliku teadmise nimel võib eirata eetikapõhimõtteid. Olümpiaadi žürii liikme Tartu ülikooli teaduri Mats Volbergi sõnul näitasid õpilased klassikaliste argumentide tundmist, kuid suutsid kombineerides luua huvitavaid lahendusi. “Väga sümpaatne oli argument, mille järgi ei saa loomkatseid tehes tingimata öelda, et me eirame moraalinorme, tõstes inimeste kasu loomade kannatustest kõrgemale, sest me toetume tegevuses kõrgemale väärtusele. Eetikast ja selle normidest ei saagi mõelda kui millestki etteantust ja muutumatust, vaid norme tuleb tõlgendada kontekstis,” kirjeldab Volberg ühe õpilase esitatud seisukohti.

Olümpiaadižürii sõnul oli tänavuse olümpiaadi õpilaste tase väga ühtlane.

Kokkuvõttes olid pika võistluse parimad Kaarel Hänni (Tallinna reaalkooli 12. klass) ja Paul Johannes Kalda (Tallinna 21. kooli 11 klass). Nemad sõidavad Eestit esindama ka maikuus Rotterdamis toimuvale rahvusvahelisele filosoofiaolümpiaadile.

Võistluse täielikud tulemused leiab lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/filosoofiaolumpiaad

Filosoofiaolümpiaadi läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris Tartu ülikooli teaduskool. Ruumidega toetasid võistlust TÜ filosoofia osakond ja Herbert Masingu kool.

Lisainfo: Heidy Meriste (žürii esimees), e-post: heidy.meriste@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee