Rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil uuriti põnevaid keelenähtusi

Möödunud nädalal toimunud 18. rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad pakkus osalejatele lahendamiseks tõeliseid pähkleid. Eesti õpilastest sai maailma keelterägastikus orienteerumisega kõige paremini hakkama Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Oliver Tennisberg, kes võitis pronksmedali. Roosmari Pihlak Tallinna Mustamäe Gümnaasiumist pälvis äramärkimise.

Lingvistikaolümpiaadi korraldajamaaks oli tänavu Läti, ülesandeid lahendasid osalejad oma koduriigis. Olümpiaad algas kohtunike ja korraldajate tervitussõnadega, millele järgnes virtuaalne külaskäik Ventspilsi linna.

34 osalejariigi seas oli Eesti esindatud kahe võistkonnaga. Esimesse neist kuulusid treffneristid Oliver Tennisberg, Pärl Pind ja Ingrid Alla ning Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilane Mari-Ann Raun. Teise võistkonna moodustasid Anne-Mai Adamberg Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Roosmari Pihlak Tallinna Mustamäe Gümnaasiumist, Iris-Gertrud Jussila Tallinna Inglise Kolledžist ja Triine Teder Tallinna Reaalkoolist. Eesti õpilasi juhendasid Linda Freienthal ja Axel Jagau.

Olümpiaad koosnes kahest osast: individuaal- ja võistkondlikust võistlusest. Selleaastased ülesanded olid kokku pannud varasematel rahvusvahelistel lingvistikaolümpiaadidel osalenud. Eesti võistkonna juhendaja Linda Freienthali sõnul oli tegu ühe raskeima ülesandekomplektiga olümpiaadi ajaloos.

Kuuetunnisel individuaalvõistlusel tuli õpilastel maadelda ekari keele kahe arvusüsteemiga, sunji keele sõnatähendustega, kilivilakeelsete lausete ülesehitusega, ogbakiri murde kõnelejate agbirigba salakeele hääldusmuutustega ja rikbatsa keele tegusõnadega. Neli tundi kestnud meeskonnavõistlusel lahendati ülesandeid garifuna, lokono ja kalinja keele teemal.

Lisaks võistlemisele käisid noored Emajõel paadisõidul, TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi näitusel „Surma pale. Elu vägi surimaskides“. Reede veedeti Sibulateel, kus külastati Kodavere Pärimuskeskust, Voronja galeriid, restorani Lendav Laev, Peipsimaa Külastuskeskust ja veedeti Peipsi veerel aega. Virtuaalselt avanes õpilastel võimalus tutvuda teiste riikide osalejatega, kuulata veebiloenguid ja saada osa seltskondlikust tegevusest.

Rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad on gümnaasiumiõpilastele mõeldud keeleteaduse võistlus, mis toimub 2003. aastast. Igal aastal kogunevad maailma eri paigust pärit noorte keeleteadlaste võistkonnad, et panna end proovile kõige keerulisemate lingvistikaülesannete lahendamisel. Eelteadmised keeleteadusest ja eri keeltest pole olümpiaadil osalemiseks vajalikud: ka kõige raskemad ülesanded nõuavad vaid loogikat, kannatlikkust ja valmisolekut mõelda loovalt.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Linda Freienthal, Eesti võistkonna juhendaja, 5347 3122, linda.freienthal96@gmail.com